Zapłata daniny może być zabezpieczona na majątku firmy
Katalog okoliczności świadczących o zachodzeniu przesłanek, dla wydania decyzji o zabezpieczeniu na majątku podatnika przez użycie sformułowania „w szczególności" jest katalogiem otwartym. Organ może zatem powołać się również na inne aspekty niż te, które zostały wymienione wprost w ustawie. Musi wskazać je łącznie, w powiązaniu ze sobą.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 30 marca 2016 r. (I SA/Wr 26/16).
Na podstawie art. 33 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organ podatkowy wydał decyzję o zabezpieczeniu na majątku podatnika. Została ona wydana w związku z nieprawomocnymi decyzjami o wymierzeniu przybliżonego zobowiązania w VAT za tzw. puste faktury. Organ wskazał, że zachodzi uzasadniona obawa niewykonania zobowiązania podatkowego ze względu na jego wysokość, która znacznie przewyższała dochody podatnika za ostatnie lata. Dodatkowo powołał się na pogląd wyrażony w orzecznictwie, zgodnie z którym sam fakt wystawiania pustych faktur stanowi samoistną przesłankę do dokonania zabezpieczenia.
Zdaniem podatnika takie przesłanki nie zachodziły. Podatnik wskazał liczne okoliczności, z których wynika, że byłby w stanie zaspokoić należności podatkowe (dobre wskaźniki finansowe przedsiębiorstwa, posiadany majątek, uzyskiwanie wysokich obrotów i znacznych zwrotów VAT). Ponadto podniósł, że organ powinien był udowodnić fakt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta