Magazyn konsygnacyjny może prowadzić wyłącznie nabywca towarów
O tym, czy mamy do czynienia z przemieszczeniem towarów do miejsca odpowiadającego magazynowi konsygnacyjnemu, nie decyduje traktowanie go jako takiego według lokalnych regulacji państwa członkowskiego, gdzie się on znajduje. Pomieszczenia wynajmowane przez dostawcę od specjalistycznej firmy logistycznej nie spełniają definicji magazynu konsygnacyjnego w rozumieniu przepisów polskiej ustawy o VAT.
Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 17 marca 2016 r. (IBPP4/4512-18/16/EK).
Wnioskodawca – spółka będąca czynnym podatnikiem VAT w Polsce – zamierzała przeprowadzać dostawy towarów na rzecz znanego z góry kontrahenta z siedzibą w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem magazynu konsygnacyjnego. Magazyn ten wnioskodawca planował wynajmować w Wielkiej Brytanii od specjalistycznej firmy logistycznej, niebędącej odbiorcą towarów. Brytyjski kontrahent będący nabywcą towarów miał być jedynym podmiotem odbierającym towary z magazynu. Wnioskodawca otrzymywałby dokument potwierdzający odbiór towarów przez kontrahenta i na tej podstawie wystawiałby faktury na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów ze stawką zero proc. Rozwiązanie to pozwoliłoby uchronić wnioskodawcę przed obowiązkiem zarejestrowania się w Wielkiej Brytanii na potrzeby VAT.
Wnioskodawca zwrócił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta