Kontrola podatkowa kończy się doręczeniem protokołu
Ustalenia poczynione przez urzędników fiskusa podczas wizyty w firmie muszą być spisane i przekazane zainteresowanemu, aby mógł się do nich odnieść i podjąć działania ograniczające jego odpowiedzialność.
Dotychczas w artykułach z cyklu „Kontrola w firmie" przybliżyliśmy główne zagadnienia kontroli podatkowej, w tym dotyczące jej wszczynania oraz czasu trwania, wraz ze wskazaniem środków, jakie przysługują kontrolowanemu w przypadku naruszenia regulacji w tym zakresie. Omówiliśmy również kwestię uprawnień organu w trakcie prowadzenia kontroli podatkowej oraz związane z tym obowiązki spoczywające na kontrolowanym. Wskazaliśmy na sankcje związane z ich niedopełnianiem oraz utrudnianiem organowi realizowania jego prerogatyw. Analizie poddane zostały także zagadnienia związane z gromadzeniem dowodów w trakcie kontroli podatkowej oraz szczególne kwestie związane z korzystaniem przez organy z wybranych środków dowodowych. Omówiliśmy też wybrane zagadnienia dotyczące postępowania kontrolnego prowadzonego przez organy kontroli skarbowej i wskazaliśmy na główne różnice między tym postępowaniem a kontrolą podatkową.
W ostatnim artykule z cyklu „Kontrola w firmie" przybliżymy zagadnienia związane z zakończeniem kontroli podatkowej, a więc omówimy głównie kwestię sporządzania protokołu z kontroli prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego oraz składania do tego protokołu stosownych zastrzeżeń i wyjaśnień, w przypadku gdy kontrolowany nie zgadza się z ustaleniami kontrolujących. Wskażemy także na możliwość ewentualnego wszczęcia postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta