Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć zbycie trudno ściągalnych wierzytelności

18 kwietnia 2016 | Podatki
Marta
 Dorenda
źródło: materiały prasowe
Marta
 Dorenda

W ramach transakcji odpłatnego zbycia ogółu praw
i obowiązków w spółce osobowej niemożliwy jest taki wynik podatkowy, który powodowałby powstanie straty.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 5 kwietnia 2016 r. (IBPB-1-2/4510-140/16/JW).

Spółka kapitałowa z siedzibą w Polsce (dalej: spółka) prowadzi działalność produkcyjną i usługową. W przyszłości spółka nabędzie prawa udziałowe w spółce komandytowej z siedzibą w Polsce (dalej: SK), której drugim wspólnikiem będzie osoba prawna lub fizyczna. Spółka rozważa następnie wniesienie do SK wkładu w postaci m.in. wierzytelności własnych wynikających z niespłaconych pożyczek udzielonych przez spółkę podmiotowi zagranicznemu (dalej: wierzytelności). Wierzytelności na moment ich wniesienia będą już wymagalne oraz do tego czasu nie zostaną przez spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (dalej: KUP). W dalszej kolejności, spółka dopuszcza możliwość przeniesienia – w drodze odpłatnego zbycia – praw udziałowych w SK na rzecz krajowego lub zagranicznego nabywcy. Ich ewentualne zbycie nastąpiłoby za cenę rynkową, odpowiadającą wartości udziału posiadanego przez spółkę.

W związku z tym spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji w celu potwierdzenia czy nominalna wartość wierzytelności z tytułu niespłaconych pożyczek wniesionych jako wkład do SK (nieuwzględniająca odsetek) będzie dla niej KUP w razie zbycia przez spółkę praw udziałowych wynikających z udziału w SK. Jej zdaniem odpowiedź powinna być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10423

Wydanie: 10423

Spis treści
Zamów abonament