Komornik już nie dla wierzyciela
Pomysły na ukrócenie nadużywania prawa przez komorników zgłaszane przez polityków i pojawiające się w mediach, w związku z patologicznymi zjawiskami w tym zakresie, mają charakter jednostronny i nie uwzględniają interesu wierzycieli, a zatem gospodarki – twierdzi radca prawny.
Krzysztof Kajda,
Od dłuższego czasu trwa w mediach dyskusja na temat przyszłości zawodu komornika sądowego. Co kilka tygodni słyszymy o nowej aferze z udziałem przedstawiciela tego zawodu, a politycy reprezentujący różne opcje polityczne obiecują szybkie ukrócenie „patologii". Mówi się szeroko o powszechności zjawiska nadużywania prawa przez komorników i pokrzywdzenia obywateli, którzy w konsekwencji takich działań tracą często dorobek życia lub jego znaczną część.
Gdy słucha się tych wypowiedzi, pojawia się jednak refleksja, że zarówno politycy, jak i dziennikarze zupełnie zagubili w dyskusji osobę wierzyciela i jego problemy. Czy któryś z polityków lub dziennikarzy pochylił się nad zagadnieniem, czy długi związane z opisanymi aferami zostały ostatecznie uregulowane lub czyja wierzytelność była dochodzona i jaka jest sytuacja wierzyciela?
Zapomniana skuteczność
W takiej właśnie atmosferze, gdy problemy wierzycieli są spychane na dalszy plan lub w ogóle są pomijane, przy Ministerstwie Sprawiedliwości pracuje zespół, który ma za zadanie opracowanie pakietu ustaw mających na celu poprawę jakości i skuteczności egzekucji sądowej, racjonalizację systemu opłat egzekucyjnych oraz wzmocnienie nadzoru nad działalnością komorników sądowych.
Wsłuchując się w wypowiedzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta