Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ujemny wynik nie musi wskazywać na dochody nieujawnione

18 kwietnia 2016 | Podatki | Michał Sroczyński

PIT | Przedsiębiorca, który osiąga stratę przez kilka lat lub wykazuje ją w znacznej wysokości, często wzbudza podejrzenie fiskusa co do posiadania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach.

Do końca ubiegłego roku częstą praktyką organów podatkowych było przypisywanie jako wydatku straty wykazanej w zeznaniu podatkowym bez wyliczania, czy faktycznie wydatki przewyższają przychody. Praktyka taka spowodowana była brakiem regulacji w zakresie ustalania podstawy opodatkowania z tytułu dochodów nieujawnionych oraz brakiem wyjaśnienia w ustawie o PIT nawet podstawowych definicji w zakresie dochodów nieujawnionych.

Od 1 stycznia 2016 r. dla potrzeb postępowań w zakresie dochodów nieujawnionych w art. 25b ust. 2 ustawy o PIT zdefiniowano pojęcie wydatku. Przez wydatek należy rozumieć wartość zgromadzonego w roku podatkowym mienia lub wysokość wydatkowanych w roku podatkowym środków, w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie roku podatkowego, w którym zgromadzono te wydatki. Strata nie może zatem zostać uznana za wydatek, ponieważ kosztów uzyskania przychodów nie można utożsamiać z wydatkami. Jak wskazywał Naczelny Sąd Administracyjny np. w wyroku z 17 grudnia 2009 r. (II FSK 1216/08), strata ze źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza, nie jest dowodem na to, że podatnik poniósł w roku podatkowym wydatki przekraczające wysokość przychodów o wartość straty. Praktyka organów podatkowych w tym zakresie często jednak nie uwzględniała aktualnego orzecznictwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10423

Wydanie: 10423

Spis treści
Zamów abonament