Od lipca inaczej z udzielaniem i korzystaniem z ulg
Nowelizacja określa nowe zasady w udzielaniu ulg we wpłatach do PFRON. Nakłada też nowe obowiązki na pracodawców, którzy udzielają ulg. Jest też nowy sposób ich obliczania, a za błędy będą kary.
Od piątku obligatoryjne wpłaty na PFRON obniżają się z tytułu zakupu usługi (z wyłączeniem handlu) lub produkcji pracodawcy (tzw. sprzedający) zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającego wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych będących osobami:
- niepełnosprawnymi zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności lub
- niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo lub osobami z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją – zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, w wysokości co najmniej 30 proc.
Uwaga!
Aby pracodawca mógł udzielać ulg we wpłatach na PFRON, nie musi mieć statusu zakładu pracy chronionej. Ulg mogą udzielać także pracodawcy z tzw. otwartego rynku pracy.
W procesie nabywania i korzystania z ulgi można wyodrębnić następujące etapy:
1. dokonanie zakupu wchodzącego w skład uprawniającej kooperacji i terminowa zapłata za przedmiot zakupu,
2. obliczenie kwoty ulgi i poinformowanie o niej nabywcy,
3. nabycie prawa do ulgi i wykorzystanie ulgi do obniżenia konkretnej wpłaty na PFRON.
W tym zakresie od 1 lipca 2016 r. nie nastąpią zmiany, ale nowelizacja modyfikuje podstawy udzielania ulg (wzór do udzielania ulgi) oraz dodaje liczne obowiązki podmiotu wystawiającego informację o kwocie ulgi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta