Nie każdy wydatek da się rozliczyć od razu
Podstawową zasadą rozliczania kosztów pośrednich jest ich potrącanie w dacie poniesienia. Jednak w przypadku wydatków za udzieloną przez firmę ubezpieczeniową gwarancję na podstawie umowy przekraczającej rok podatkowy są one kosztami proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 maja 2016 r. (II FSK 791/14).
Stan faktyczny
Podatnik wyjaśnił, że prowadzi firmę. W związku z tym zawiera m.in. umowy ubezpieczenia gwarancji. Są one związane ściśle z określoną umową na wykonanie robót budowlanych. Zdaniem przedsiębiorcy w takim przypadku wydatek na ubezpieczenie gwarancji jest kosztem bezpośrednio związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podatnik, który zapłacił składkę na ubezpieczenie gwarancji, ma prawo zaliczyć w całości wydatek w dacie jego poniesienia do kosztów uzyskania przychodu danego roku podatkowego na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Bez znaczenia – w ocenie podatnika – jest to, że zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o rachunkowości wydatek zalicza do kosztów operacyjnych proporcjonalnie do okresu trwania umowy.
Rozstrzygnięcie
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska, więc sprawa trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Ale ten też nie przyznał racji przedsiębiorcy.
Sąd zauważył, że jednorazową składkę ubezpieczeniową z polisy zawartej na okres ochronny dłuższy niż rok podatkowy należy zakwalifikować jako koszt pośredni. Powinien on zostać rozliczony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta