Dobra uczelnia zapewnia dobry start na rynku pracy
Na najszybsze znalezienie etatu i najwyższe zarobki na starcie mogą liczyć absolwenci Szkoły Głównej Handlowej.
Anita błaszczak
Średnio 2,8 miesiąca zajmuje znalezienie stałej pracy absolwentom uczelni ekonomicznych ocenianych w naszym rankingu – wynika z naszych obliczeń na podstawie wyników pierwszej edycji ogólnopolskiego badania ekonomicznych losów absolwentów polskich uczelni, które opublikowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Niemal pół roku krócej szukają zatrudnienia osoby z dyplomem zwycięzcy naszego zestawienia, warszawskiej SGH. Badania przeprowadzone przez samą uczelnię wykazują, że 57 proc. jej absolwentów znajduje pracę w pierwszym miesiącu od otrzymania dyplomu, pozostali zaś w kolejnych dwóch–trzech miesiącach. Sprzyja temu fakt, że wielu z nich faktycznie wchodzi na rynek pracy jeszcze w trakcie studiów, albo ma z nim stały kontakt poprzez staże i praktyki.
4,4 tys. zł na początek
Absolwenci SGH mogą też liczyć na najwyższe zarobki na starcie, które średnio przekraczają 4,4 tys. zł miesięcznie. Tym samym przewyższają nie tylko średnią dla całej ocenianej w rankingu szóstki szkół (i to o 50 proc.), ale nawet średnie wynagrodzenie w ich miejscu zamieszkania. To jedyny taki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta