Jak kontynuować amortyzację po ulepszeniu
Jeżeli środek trwały został przebudowany lub zmodernizowany za kwotę przekraczającą w danym roku podatkowym 3500 zł, to jego wartość początkową, od której rozlicza się odpisy, powiększa się o poniesione wydatki.
Tomasz Krywan
Podatnik (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) posiada środek trwały amortyzowany metodą degresywną od 2013 r. W 2017 r. metoda amortyzacji tego środka trwałego miała się zmienić na liniową, jednak w maju 2016 r. środek trwały został ulepszony. W jaki sposób podatnik powinien kontynuować amortyzację tego środka trwałego? – pyta czytelniczka.
Degresywna metoda amortyzacji jest określona w art. 22k ust. 1 ustawy o PIT. Z przepisu tego wynika, że począwszy od roku podatkowego, w którym obliczona metodą degresywną roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu liniowej metody amortyzacji podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu metody liniowej.
Wynik rozbudowy, rekonstrukcji lub adaptacji
Jak jednocześnie wynika z art. 22g ust. 17 ustawy o PIT, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, to wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta