Większy wpływ na gospodarkę
Program „Inteligentny rozwój" ma przynieść wzrost liczby miejsc pracy oraz większe nakłady firm na badania i prace rozwojowe.
Artur osiecki
– Do 2023 r. chcemy podnieść nakłady przedsiębiorstw na badania i rozwój (B+R) do poziomu 0,93–1 proc. produktu krajowego brutto. Chcemy też zwiększyć udział wyrobów wysokiej techniki. Aktualnie to ok. 6,7 proc. produkcji. Nasz cel to podwojenie tej wartości do ok. 13 proc. – mówiła Anita Wesołowska, wicedyrektor Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Rozwoju podczas debaty o programie operacyjnym „Inteligentny rozwój" (PO IR) zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą".
Inne planowane kluczowe efekty programu to m.in. utworzenie co najmniej 20,5 tys. nowych miejsc pracy oraz wsparcie 12 tys. firm w prowadzeniu badań i wdrażaniu innowacji. Dodatkowo ze swoich środków firmy mają przeznaczyć 4,4 mld euro na badania i innowacje. – Nasz cel to zwiększanie współpracy przedsiębiorców z naukowcami – podkreślała Wesołowska.
– „Inteligentny rozwój" to nowy program i nowe procedury. W jego pierwszej części (osi) są instrumenty kierowane wyłącznie do przedsiębiorców. Naukowcy, uczelnie i instytuty badawcze mogą występować, ale tylko w roli podwykonawców i to w określonym wymiarze. Czy to się sprawdzi? Zobaczymy – mówiła prof. Anna Rogut, przewodnicząca Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Jak wskazała głosy naukowców są różne, m.in. dlatego, że instytuty naukowe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta