Ostrożnie z ustalaniem premii
Niektórzy pracodawcy decydują się na przyznawanie bonusów, do których prawo zależy od tego, czy podwładni przepracują z góry ustalony okres. Tego typu świadczenie co do zasady jest dopuszczalne, a odejście z firmy przed terminem wypłaty skutkuje jego nieprzyznaniem. Nie jest to jednak reguła.
W tym zakresie warto przypomnieć, że premia to świadczenie przyznawane za spełnienie wyznaczonych przez pracodawcę przesłanek, które mogą być przewidziane w regulaminie premiowania, w umowie o pracę lub w innym dokumencie. W razie ich spełnienia, pracodawca musi dokonać wypłaty. Warunkiem nabycia prawa do bonusu może być więc pozostawanie w zatrudnieniu w konkretnej dacie. Ale nie zawsze.
Za pracę wykonaną
Często pracodawcy gwarantują dodatkowe świadczenie za osiągnięcie przez pracownika określonych, mierzalnych celów. Taka premia ma wynagradzać realizację wcześniej wyznaczonych zadań. Jednocześnie jednak szefowie zastrzegają, że nie wypłacą jej, jeśli pracownik nie będzie zatrudniony w dacie wypłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta