Odwołanie możliwe także po terminie
Upływ terminu nie przekreśla szans na złożenie odwołania. Jeżeli przedsiębiorca nie mógł w wyznaczonym czasie złożyć pisma w tej sprawie, to może to zrobić później. Musi jednak spełnić kilka warunków.
Dzięki instytucji przywrócenia terminu możliwe jest wykonanie czynności w postępowaniu po upływie terminu, który został ustanowionego do jej wykonania. Uchybienie terminowi oznacza niewykonanie określonej czynności procesowej w czasie wskazanym przepisami prawa. Chodzi tu o terminy procesowe, a nie materialne. Uchybienie terminowi do przeprowadzenia danej czynności (tu: do wniesienia odwołania) pociąga za sobą niemożność jej wykonania. Mając jednak na uwadze dobro podatników, ustawodawca przewidział możliwość ochrony ich przed negatywnymi skutkami takiego uchybienia poprzez zastosowanie instytucji przywrócenia terminu, określonej w art. 162–164 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.).
Tylko na wniosek
Organ podatkowy nie przywraca terminu do złożenia odwołania z urzędu. Może natomiast przywrócić go na wniosek podatnika. Podatnik musi jednak spełnić pewne warunki.
Stosownie do art. 163 § 2 o.p. w sprawie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia postanawia ostatecznie organ podatkowy właściwy do rozpatrzenia odwołania lub zażalenia. W przypadku decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego będzie to dyrektor właściwej izby skarbowej. Ten organ jest bowiem władny rozpatrzyć wniosek podatnika. Rozpatrzenie nastąpi poprzez wydanie postanowienia w sprawie przywrócenia lub odmowy przywrócenia terminu do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta