Bez odpowiedniej dokumentacji firma nie zastopuje egzekucji
Przedsiębiorca zobowiązany do uiszczenia opłaty sankcyjnej może domagać się wstrzymania decyzji ją nakładającej również na etapie postępowania kasacyjnego. Jednak powinien przedstawić dokumenty określające jego aktualną sytuację finansową wraz z ekonomicznym uzasadnieniem strat, które mogą powstać w wyniku wykonania decyzji.
Spór zaczął się od decyzji głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Organ stwierdził, że przedsiębiorca naruszył przepisy, wprowadzając do obrotu nawóz i nakazał jego wycofanie. Nie obyło się też bez określenia opłaty sankcyjnej, która wyniosła prawie 180 tysięcy złotych.
Zobowiązany nie zgodził się z rozstrzygnięciem organów nadzoru, więc je zaskarżył. Argumentacja skarżącego nie przekonała jednak sądu pierwszej instancji, który oddalił jego skargę.
Przedsiębiorca nie dał za wygraną
Skarżący nie dawał za wygraną. W skardze kasacyjnej, oprócz zarzutów dotyczących meritum sprawy, zawnioskował też o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno -spożywczych do czasu rozstrzygnięcia sporu przez Naczelny Sąd Administracyjny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta