W 2016 r. zbankrutować może 5 tysięcy Polaków
Upadłości konsumenckich przybywa bardzo szybko, zwłaszcza wśród 30–60-letnich kobiet. Najstarszy polski bankrut ma ponad 90 lat.
piotr mazurkiewicz
W pierwszym półroczu 2016 r. liczba ogłoszonych upadłości konsumenckich była o 144 proc. wyższa niż rok temu. Z procedury skorzystało 1,9 tys. osób, ale mogło dużo więcej, bo sądy są przeciążone – tylko w 2015 r. wpłynęło do nich aż 6 tys. takich spraw.
– Upadłość konsumencka najczęściej ogłaszana jest w stosunku do kobiet w wieku produkcyjnym mających 30–60 lat – mówi Tomasz Starzyk z wywiadowni Bisnode Polska, która zebrała dane.
Łatwiej upaść
Zliberalizowane przepisy o upadłości obowiązują od 2015 r., w pierwszym roku z procedury skorzystało 2,3 tys. osób. – Jeśli utrzyma się tak wysoka dynamika wzrostu, na koniec 2016 r. liczba upadłości może przekroczyć 5 tys. – ocenia Tomasz Starzyk.
Nadmiernie zadłużona osoba może upadłość ogłosić raz na dziesięć lat, ale musi wykazać, że wpadła w tarapaty z powodów od siebie niezależnych, takich jak: choroba, śmierć w rodzinie czy utrata pracy. Cały majątek trafia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta