Po donosie możliwy jest proces cywilny
Oskarżony nie może w sposób nieograniczony przerzucać winny na inne (niewinne) osoby używając podstępu w celu ukrycia prawdziwych sprawców przestępstwa.
Każdy wymiar sprawiedliwości zmaga się z problemem, prowadzeniem procesu na podstawie donosu, zawiadomienia o przestępstwie, czasami przybierającego formę pomówienia. Nauka prawa wprowadziła wiele zasad, aby zminimalizować prawdopodobieństwo skazania osoby niewinnej, a contrario ujęcia i skazania sprawcy przestępstwa. Jako przykłady takich zabezpieczeń można przywołać: zasadę obiektywizmu, zasadę domniemania niewinności, zasadę in dubio pro reo, zasadę prawa do obrony oraz zasadę legalizmu.
Luki w systemie
W teorii większość rozwiązań prawnych jest koherentna, jednak praktyka i czynnik ludzki, z natury zawodny, powodują wypaczenia, które czasami mają daleko idące negatywne skutki zarówno dla jednostki, jak i ogółu. Jeżeli porównać system prawa do systemów komputerowych to można powiedzieć, że każdy system posiada luki w kodzie. Luki te powinny być usuwane, aby system działał sprawnie i nie powodował błędów.
Można podać pewien prosty przykład opisujący , dosyć często spotykaną sytację. Otóż Pan X oskarża o udział w przestępstwie Pana Y. Twierdzi, że razem dokonali czynu zabronionego. Organy ścigania prowadzą postępowanie przygotowawcze wyłącznie na podstawie jego wyjaśnień, bo nie ma innych dowodów i kierują do sądu akt oskarżenia. Sąd po przeprowadzeniu rozprawy stwierdza, że Pan X mówi prawdę i wydaje wyrok skazujący. Pan Y...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta