Pokonać Dolinę Krzemową
Wiktor Janicki | Brak powiązania nakładów na R&D z refundacją leków, rozwleczone procedury badań klinicznych i kulejąca współpraca nauki z biznesem to bariery dla innowacji w branży farmaceutycznej – uważa dyrektor generalny Roche Polska.
Rz: Roche w badania i rozwój (R&D) w Polsce zainwestował w 2015 r. 0,5 mld zł, najwięcej spośród wszystkich firm w naszym kraju. Utrzymacie takie nakłady w tym roku?
Taki mamy plan. Od kilku lat utrzymujemy 20-proc. tempo wzrostu wydatków na badania i rozwój w Polsce. W minionym roku wzrosły one o ponad 95 mln zł. Liczę, że w tym roku ta dynamika może sięgnąć nawet 25 proc.
Zajmujecie się produkcją leków, ale inwestowaliście głównie w innowacje w IT. To trochę zaskakujące.
Obok naszej podstawowej działalności, czyli dostarczania innowacyjnych rozwiązań lekowych, w Polsce działalność prowadzą dwa wiodące na świecie ośrodki Roche: Regionalne Centrum Badań Klinicznych dla Europy Środkowo-Wschodniej oraz Globalne Centrum Rozwiązań IT. To ostatnie, zlokalizowane w Poznaniu, nie koncentruje się jak inne tego typu centra koncernów na wsparciu procesów administracyjnych, lecz na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Powstają tam aplikacje wspierające badania kliniczne nad nowymi lekami, programy pozwalające na produkcję leków w bezpiecznych warunkach,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta