Szlak numer jeden
W Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przybył jeszcze jeden zamek dostępny po remoncie dla zwiedzających.
Zakończona w tym roku renowacja ruin zamku w Smoleniu była największą inwestycją jaką tu podjęto od czasów Potopu, gdy warownię - jedno ze słynnych „orlich gniazd" Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zdobyli i zniszczyli Szwedzi. W ciągu czterech lat władze gminy Pilica wydały 4 mln zł - w znacznej części ze środków unijnych - na odrestaurowanie i częściowe odbudowanie murów, dziedzińca i wykutej w jurajskiej skale studni, budowę schodów prowadzących do zamkowej baszty, urządzenie ścieżek turystycznych i parkingu. Wcześniej ruiny górnego zamku i baszta 16-metrowej wysokości - jeden z najciekawszych punktów widokowych w Jurze - były dla turystów niedostępne.
Śląsk i Zagłębie kojarzą się turystom głównie z dziedzictwem industrialnym - zwiedzaniem dawnych fabryk i zabytkowych kopalń. Ale historia tego regionu zaczęła się znacznie wcześniej niż nowożytny przemysł. Świadczą o tym m.in liczne pałace, zabytkowe kościoły oraz zamki. Łączący średniowieczne warownie czerwony szlak „Orlich Gniazd", długości 163 km, zapisany jest w ogólnopolskim rejestrze szlaków pieszych pod numerem pierwszym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta