Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkość firmy decyduje o szansach uzyskania dotacji

13 lipca 2016 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak
Kryteria decydujące o statusie
źródło: Rzeczpospolita
Kryteria decydujące o statusie

To czy przedsiębiorca kwalifikuje się do grupy mikro i małych firm, czy też jest średniakiem lub dużym przedsiębiorcą nie tylko może wpływać na prawo ubiegania się o wsparcie, ale także decydować o jego intensywności.

W przypadku chęci ubiegania się o unijne wsparcie, weryfikacja statusu firmy jest pierwszą czynnością, którą należy wykonać. Nie warto bowiem wgłębiać się w pozostałe kryteria formalne i merytoryczne decydujące o wyborze projektu, jeżeli przedsiębiorca nie mieści się w grupie potencjalnych beneficjentów. Co więcej próba ukrycia faktu, że przedsiębiorca nie należy do uprawnionej grupy może być bardzo kosztowna. W przypadku bowiem kontroli, a ta ma miejsce na końcowym etapie projektu i jego rozliczania, jeżeli taka nieprawidłowość zostanie wykryta, przedsiębiorca stanie przed koniecznością zwrotu wszystkich wypłaconych środków (zaliczek lub płatności dokonanych w formie refundacji) wraz z odsetkami. Nie warto więc ryzykować. A jeżeli firma nie ma możliwości ubiegania się o pomoc z instrumentu, który ją interesował, to lepiej poszukać innego źródła finansowania inwestycji.

Preferencje dla MSP

Generalnie w najlepszej sytuacji, pod kątem ubiegania się o unijne wsparcie, znajdują się firmy należące do grupy mikro, małych lub średnich. W przewarzającym stopniu do nich adresowane jest takie wsparcie, podczas gdy duże przedsiębiorstwa finansowania powinny poszukiwać na rynku (kredyty, pożyczki bankowe, leasing). Jest to uzasadniane tym, że firmy MSP mają ograniczone możliwości działania (mniejszy dostęp do rynku, brak zabezpieczeń, krótsza historia działalności,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10495

Wydanie: 10495

Spis treści
Zamów abonament