Jak rozliczyć handel przez internet
Przy wysyłce zakupów dokonywanych przez klientów w sieci obowiązek podatkowy w VAT powstaje z momentem sprzedaży, który zależy od regulaminu sklepu.
Karolina Gierszewska
W przypadku sprzedaży wysyłkowej na terytorium Polski najczęściej mamy do czynienia z trzema sposobami regulowania należności:
- towar jest wysyłany za zaliczeniem pocztowym,
- nabywca dokonuje przedpłaty (wpłaty na rachunek bankowy sprzedawcy) lub
- nabywca odbiera towar w wyznaczonym punkcie sprzedaży.
Sprzedaż wysyłkowa za zaliczeniem pocztowym/kurierskim, czyli za pobraniem, dotyczy sytuacji, gdzie sprzedawca wysyła zamówione towary za pośrednictwem poczty/firmy kurierskiej. Pracownik poczty lub firmy kurierskiej w chwili oddawania towaru otrzymuje zapłatę w gotówce, a następnie pieniądze są przekazywane sprzedawcy.
W takich sytuacjach obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, a więc z chwilą dokonania dostawy towaru (z momentem przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel). Sposób zapłaty nie wpływa w żaden sposób na moment powstania obowiązku podatkowego.
Przykład
Spółka zajmuje się sprzedażą wysyłkową odzieży sportowej. 20 marca 2016 r. klient zamówił przez internet kurtkę. Towar został wysłany 23 marca 2016 r. Klient odebrał go 29 marca 2016 r. Z warunków sprzedaży określonych na stronie internetowej spółki wynika, że przeniesienie prawa do rozporządzania towarem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta