Kiedy polski, a kiedy zagraniczny rezydent podatkowy
Centrum interesów życiowych składa się z interesów osobistych i gospodarczych. Sam fakt posiadania mieszkania i rachunków bankowych oraz przynależność do systemu ubezpieczeń w Polsce nie przesądza o polskiej rezydencji podatkowej.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 11 maja 2016 r. (III SA/Wa 1466/15).
Podatnik został oddelegowany do pracy we Włoszech przez polskiego pracodawcę. Zamierza na stałe (tj. w okresie trwania włoskiej umowy o pracę) tam zamieszkać, a wizyty w Polsce ograniczyć do okazjonalnych (nie przekroczą 183 dni w roku). W związku z tym zwrócił się z pytaniem do organu podatkowego, czy w okresie oddelegowania do pracy we Włoszech jego status podatkowy określony zostanie na podstawie art. 3 ust. 2a ustawy o PIT. Zdaniem podatnika, z dniem wyjazdu do Włoch przestanie być polskim rezydentem podatkowym, a jego status podatkowy będzie określony na podstawie ww. przepisu.
W wydanej interpretacji indywidualnej (IPPB4/415-1046/14-2/JK3) organ uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Zdaniem organu, fakt pozostawienia majątku nieruchomego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta