Są kolejne wyjaśnienia w sprawie podatku bankowego
W związku z niejasnością przepisów, na którą zwrócił uwagę Związek Banków Polskich, minister finansów udzielił odpowiedzi w zakresie interpretacji wybranych regulacji ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych.
Jakub Żak Jacek Hawrysz
W toku prac nad ustawą o podatku od niektórych instytucji finansowych (dalej: ustawa), sektor bankowy podnosił wiele potencjalnych wątpliwości, zarówno natury ekonomicznej, jak i prawnej, związanych z przepisami projektowanej ustawy (por. m.in. opinię Związku Banków Polskich z 28 grudnia 2015 r.; https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k9/komisje/2015/kbfp/materialy/075_zbp.pdf). Niestety, ostateczna wersja ustawy nie jest wolna od niejednoznaczności, o czym świadczyła choćby potrzeba wydania przez ministra finansów interpretacji ogólnej, czy liczne wątpliwości podnoszone przez podatników w drodze wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych. W kontekście doprecyzowywania kolejnych niejasności, na szczególną uwagę zasługują wyjaśnienia ministra finansów z 31 maja 2015 r. (PS6.8201.4.2016) udzielone w związku z pismem Związku Banków Polskich z 18 kwietnia 2016 r. dotyczącym wyjaśnienia wybranych wątpliwości interpretacyjnych związanych z przepisami zawartymi w ustawie.
Zakaz kompensat aktywów i pasywów
Stosownie do art. 5 ustawy, podstawą opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych (dalej także: podatek bankowy) jest nadwyżka sumy wartości aktywów podatnika – wynikająca z zestawienia obrotów i sald, ustalonego na ostatni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta