Źródło finansowania może wpływać na rozliczenia ze skarbówką
Od sposobu pozyskania pieniędzy na działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej może zależeć zarówno wielkość przyznanych zwolnień podatkowych, jak i obowiązki dokumentacyjne, które będzie musiał spełnić podatnik.
Piotr Zajac
Istotą preferencji, na które mogą liczyć podatnicy prowadzący działalność w specjalnych strefach ekonomicznych (dalej: SSE), jest uzyskanie odpowiednich zwolnień podatkowych, w zamian za poniesienie nakładów na nowe inwestycje oraz kreowanie nowych miejsc pracy. Każde z tych działań wiąże się z ponoszeniem przez podatnika prowadzącego działalność w strefie odpowiednich nakładów finansowych i wymusza poszukiwanie odpowiednich źródeł ich finansowania. Praktyka w tym zakresie jest równie bogata jak w przypadku działalności prowadzonej poza strefami. Inwestycje są zatem finansowane zarówno ze środków własnych, jak i pozyskanych od podmiotów powiązanych (np. w formie pożyczki udzielonej wewnątrz grupy), instytucji finansowych (np. kredyty bankowe), emisji obligacji, czy instrumentów pochodnych.
Zasadne wydaje się więc pytanie, czy i jaki wpływ może mieć źródło finansowania na przysługujące podatnikowi prowadzącemu działalność na terenie SSE zwolnienia oraz sposób rozliczania się z fiskusem.
Preferencje w CIT
Kluczowy w tym zakresie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT przewiduje, że wolne od podatku są dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia wydanego na podstawie ustawy o specjalnych strefach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta