Kiedy nagroda dla laureata konkursu jest zwolniona z PIT
Wolna od podatku jest wartość wygranych w turniejach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, jeżeli ich jednorazowa wartość nie przekracza 760 zł. Gdy jest wyższa, organizator musi od niej pobrać 10-proc. ryczałt.
Anna Dziura
Uczelnia organizuje konkurs matematyczny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zgodnie z opracowanym regulaminem konkursu, laureaci i finaliści otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora konkursu. Czy takie nagrody będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych? – pyta czytelniczka.
Wartość pieniężna wygranych w konkursie stanowi przychód. Jednak nie każda wygrana podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT, wolna od podatku jest m.in. wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza kwoty 760 zł.
W ustawie nie ma definicji
Przepisy ustawy o PIT nie definiują pojęcia konkursu, dlatego konieczne jest odwołanie się do wykładni językowej. Według definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego (pod red. M. Szymczaka, PWN, Warszawa 2002 r.), konkurs to „impreza, przedsięwzięcie o charakterze artystycznym, rozrywkowym, sportowym, mające określony program i dające możliwość wyboru przez eliminację najlepszych wykonawców, autorów danych prac...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta