Prorok Franciszek
Wiele krytycznych słów kierowanych pod adresem obecnego papieża wynika z braku gruntownej wiedzy z zakresu historii Kościoła i słabej znajomości papieskiego nauczania – twierdzi rzecznik arcybiskupa Stanisława Dziwisza.
„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" – to hasło Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Nie trudno się więc domyśleć, że Ojciec święty Franciszek przyjeżdża do Polski z przesłaniem miłosierdzia. Przesłanie papieskie będzie niezwykle istotne, gdyż obecna Polska to rzeczywistość pełna podziałów, zawiści i niezrozumienia. Natomiast w skali świata zniszczenie sieją terroryzm i wojny. Wydaje się jakby miłosierdzie nie miało szans w szarej codzienności i ustępowało miejsca arogancji, sile i egoizmowi. Takiej właśnie Polsce i takiemu światu Franciszek proponuje miłosierdzie, które jest podstawowym kryterium pozwalającym zrozumieć kim jest chrześcijanin i czym jest chrześcijaństwo.
Metafora drzwi
Papieskie pojęcie miłosierdzia jest kluczem do jedności, z tej racji nie może być uczuciem przelotnym. Jest syntezą Dobrej Nowiny i wyborem tych, „którzy chcą mieć uczucia Serca Jezusa, osób, które poważnie chcą naśladować Pana, proszącego nas: Papieskie podejście do miłosierdzia staje się zachętą do budowania jedności, nowego sposobu rozmawiania i prowadzenia dialogu w duchu miłosierdzia i pokory. W tym kontekście przechowywanie w sercu starych ran i uraz nie służy tworzeniu pokoju. Przeciwnie, przechowywanie uraz zamyka ludzi na siebie, uniemożliwia wzajemne komunikowanie się i przeszkadza w pojednaniu. Dzieje się tak wtedy, kiedy jedna ze stron jest zbyt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta