Podatnicy mają kłopoty z rozliczaniem tankowania służbowych aut
Według sądów ryczałt za korzystanie z firmowych samochodów obejmuje paliwo kupione przez pracodawcę i wykorzystane w jazdach prywatnych pracownika. Organy nakazują jednak odrębnie ustalać przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.
W maju br. zapadły korzystne dla podatników orzeczenia wojewódzkich sądów administracyjnych w sprawach dotyczących interpretacji przepisów ustawy o PIT w zakresie ryczałtowego przychodu dla pracowników korzystających z samochodów służbowych do celów prywatnych. Według WSA przychód ten obejmuje paliwo zakupione przez pracodawcę i wykorzystane w jazdach prywatnych pracownika. Jednak organy podatkowe są odmiennego zdania i wskazują na konieczność odrębnego ustalania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia w przypadku pokrywania przez pracodawcę kosztów paliwa. Wbrew pozorom, orzeczenia WSA nie eliminują wątpliwości pracodawców udostępniających swoim pracownikom samochody w celach prywatnych. Wszystkie wydane dotychczas wyroki WSA są nieprawomocne, a ponadto w przypadku uprawomocnienia będą prawnie wiążące wyłącznie w sprawach, w których zapadały. Pozostali pracodawcy w dalszym ciągu mają więc problem z niejasnymi przepisami podatkowymi.
Cel uproszczenia
Nadanie nieodpłatnemu świadczeniu z tytułu korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych konkretnej wartości (250 zł lub 400 zł – w zależności od pojemności silnika samochodu) miało na celu wyeliminowanie problemów pracodawców udostępniających samochody swoim pracownikom – zarówno z określeniem wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta