Ucieczka od długów: szansa raz na dziesięć lat, ale zostawia ślad
Sławomir Grzelczak | Prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
Rz: Ile upadłości konsumenckich zostało ogłoszonych od początku tego roku?
Sławomir Grzelczak, prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor: W pierwszej połowie roku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ukazały się ogłoszenia o upadłości konsumenckiej 1998 osób, czyli niemal tylu, co w całym zeszłym roku, gdy MSiG doniósł o upadłości ponad 2100 osób.
Warto przypomnieć, że 2015 r. był pierwszym rokiem obowiązywania nowego zliberalizowanego prawa o upadłości konsumenckiej.
Na jakiej podstawie, w jakiej sytuacji można ogłosić upadłość konsumencką?
Podstawą prawną ogłoszenia upadłości konsumenckiej są przepisy zmieniające ustawę Prawo upadłościowe i naprawcze, które weszły w życie 31 grudnia 2014 r. Z upadłościowego postępowania sądowego można skorzystać, jeśli ktoś stał się niewypłacalny, nie ma pieniędzy na bieżące rachunki, zakup artykułów codziennego użytku oraz spłatę kredytów czy pożyczek. Domniemanie utraty zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych następuje, jeżeli opóźnienia te przekraczają trzy miesiące.
Kiedy na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta