Nie każdy koszt wpłynie na dochody
Części wydatków poniesionych w związku z prowadzeniem działalności w specjalnej strefie ekonomicznej nie da się w prosty sposób przypisać do uzyskanych na jej terenie dochodów. Wynika to z rozbieżnych interpretacji fiskusa i sądów.
Podstawowym profitem z prowadzenia działalności w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) są przyznawane w związku z tym bonusy i preferencje podatkowe, w tym zwolnienie z podatku dochodu pochodzącego z takiej działalności. Kluczowy w tym przypadku art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT przewiduje, że wolne od podatku są dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia wydanego na podstawie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych.
Ustawa o CIT przewiduje ponadto, że zwolnienie przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.
Oznacza to, że o zwolnieniu może być mowa tylko w zakresie dochodów uzyskanych z prowadzonej na terenie strefy działalności gospodarczej, określonej w zezwoleniu. Gdy dany rodzaj działalności jest prowadzony poza terenem strefy, wówczas dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu. Ma to swoje dość oczywiste konsekwencje w zakresie praktyki rozliczeń podatkowych, często kończących się sporami z fiskusem w momencie, gdy dochodzi do kontroli u podatników prowadzących działalność w strefie.
Dzieje się tak dlatego, że bardzo rzadko zdarza się, aby cały proces produkcyjny odbywał się wyłącznie przy wykorzystaniu zasobów znajdujących się na terenie strefy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta