Konopnicka w Żarnowcu
Dworek na Podkarpaciu pisarka otrzymała od narodu w darze w 1903 roku. Dziś mieści się w nim muzeum.
Trzy lata wcześniej podobny dar - Oblęgorek - ofiarowano Henrykowi Sienkiewiczowi. Tak wyjątkowego wyróżnienia dostąpili tylko oni.
- Jesteśmy największym w Polsce literackim muzeum biograficznym - mówi „Rzeczpospolitej" Paweł Bukowski, dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. - Miejsce wybrano spośród 36 rozpatrywanych propozycji. Były w nie wpisane tradycje niepodległościowe, bo wcześniejsi właściciele Wojciech Komorowski, a potem Stanisław Biechoński uczestniczyli w powstaniu styczniowym
Majątek z otaczającym go 3,5-hektarowym parkiem ofiarowano Konopnickiej na jubileusz 25-lecia pracy pisarskiej, który obchodzono „Od nieba do ziemi", a zarazem na jej 60-te urodziny.
Uroczyste obchody zapoczątkowano 18 października 1902 w Krakowie, a tydzień później kontynuowano we Lwowie. W pozostałych zaborach były zakazane, więc do Galicji rodacy przybyli tłumnie.
Przekazanie dworku odbyło się w następnym roku, gdyż inwestycja wymagała czasu na zebranie funduszy. Sprawą daru zajmowały się komitety jubileuszowe w Krakowie, Lwowie, Poznaniu i Warszawie, ale zakup dworku możliwy był tylko w Galicji, gdzie w czasach zaborów były mniejsze restrykcje. Duży wkład w zbiórce pieniędzy miała w Kongresówce Eliza Orzeszkowa, przyjaciółka Marii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta