Od decyzji organu odwoławczego można wnieść skargę do sądu
Aby zaskarżyć rozstrzygnięcie fiskusa do WSA, strona musi wcześniej wyczerpać środki zaskarżenia przed organem podatkowym. Nie może jej zatem przysługiwać zażalenie, odwołanie ani wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Joanna Zawiejska-Rataj Artur Podsiadły
Kontrolę nad działalnością administracji publicznej sprawują sądy administracyjne (wojewódzkie sądy administracyjne oraz Naczelny Sąd Administracyjny), stosując środki określone w ustawie z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: ppsa).
Działanie sądów administracyjnych w tym zakresie obejmuje przede wszystkim orzekanie w sprawach złożonych skarg, przy czym w zakresie postępowania administracyjnego zakres działania sądu administracyjnego obejmuje rozpoznawanie skarg na:
1) decyzje administracyjne;
2) postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty.
Wprawdzie art. 3 § 2 pkt 4 ppsa przewiduje także możliwość złożenia skargi na inne akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, jednak nowelizacja ppsa z 9 kwietnia 2015 r. wyłączyła z tego zbioru akty lub czynności podjęte w ramach postępowania podatkowego, czynności sprawdzających oraz kontroli, tj. podjęte w ramach postępowań określonych w działach IV, V i VI ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) oraz postępowań, do których mają zastosowanie przepisy tych ustaw.
Tym samym wprost wyłączono możliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta