Kiedy wypłata dywidendy niepieniężnej podlega opodatkowaniu VAT
Przepis o nieodpłatnym przeniesieniu (dostawie) towarów nie przewiduje, że ma ono nastąpić pod określonym tytułem lub na określony cel. Może ono zatem zostać przeprowadzone w różnych formach, w tym na podstawie wykonania uchwały zgromadzenia wspólników o wypłacie dywidendy rzeczowej.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 12 maja 2016 r. (I SA/Wr 233/16).
Spółka zamierza wypłacić dywidendę w formie rzeczowej przez nieodpłatne przeniesienie prawa własności nieruchomości na rzecz wspólników, którym będzie przysługiwało prawo do dywidendy zgodnie z przyszłą uchwałą zgromadzenia wspólników. Przy nabyciu nieruchomości spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.
W związku z tym spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy planowana przez nią wypłata dywidendy w formie rzeczowej jest nieodpłatnym przeniesieniem własności towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zdaniem spółki odpowiedź na to pytanie powinna być przecząca. Wypłata dywidendy w istocie nie jest bowiem nieodpłatną dostawą towarów. Dochodzi do niej, gdy co do zasady dostawa danego towaru jest odpłatna, ale sprzedawca z własnego wyboru rezygnuje z wynagrodzenia. Ponadto,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta