Podaż mieszkań może być ograniczona
Jan Bagatela Przyjęcie przepisów zgodnie z obecnym projektem wyłączy możliwość realizacji inwestycji mieszkaniowych na nieruchomościach co do których brak jest określonego celu użytkowania wieczystego lub cel ten jest inny niż budownictwo mieszkaniowe – pisze ekspert.
12 sierpnia 2016 roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów (dalej: projekt). Projekt zakłada przekształcenie z mocy prawa, z 1 stycznia 2017 roku, udziałów w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości, na których znajdują się lokale mieszkalne, w prawo własności. W uproszczeniu, oznacza to uwłaszczenie użytkowników wieczystych będących właścicielami lokali mieszkalnych usytuowanych na nieruchomościach oddanych w użytkowanie wieczyste. Projekt niesie z sobą doniosłe skutki prawno-ekonomiczne. Jednym z nich może być zablokowanie części rozpoczętych oraz istotne ograniczenie realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych.
Ideą projektu jest wyeliminowanie sytuacji, w których budynki z wyodrębnionymi lokalami mieszkalnymi, usytuowane są na nieruchomościach oddanych w użytkowanie wieczyste. Jak wynika z projektu, samo automatyczne przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ma następować na dwa sposoby. Po pierwsze, od 1 stycznia 2017 roku nie będzie możliwe oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste na cele budownictwa mieszkaniowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta