Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak hartowała się Victoria

22 sierpnia 2016 | Życie Rzeszowa i Podkarpacia | Olgierd Kwiatkowski
Wychowanką Kluby Victorii ze Stalowej Woli jest Joanna Jóźwik, jedna z czołowych polskich lekkoatletek.
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa
Wychowanką Kluby Victorii ze Stalowej Woli jest Joanna Jóźwik, jedna z czołowych polskich lekkoatletek.

Katolicki Klub Sportowy Victoria od kilku lat wiedzie prym w lekkiej atletyce na Podkarpaciu. Jego wychowankami są olimpijki: Joanna Jóźwik i Danuta Urbanik.

Kiedyś w Stalowej Woli liczyła się tylko Stal. Piłkarze i koszykarze występowali w ekstraklasie, pięściarzem silnej sekcji bokserskiej był Lucjan Trela, który na igrzyskach olimpijskich w Meksyku walczył z George Foremanem, późniejszym zawodowym mistrzem świata. Miała też Stal mocnych lekkoatletów - olimpijkę z Barcelony Genowefę Patlę (z domu Olejarz), maratończyka uczestniczka igrzysk w Barcelonie i Atlancie Leszka Bebłę.

Zmiana ustroju nie przysłużyła się klubowi podobnie jak całemu regionowi. Sportowa Stal pozbawiona dotacji od dotychczasowego sponsora-miejscowej huty – rdzewiała. Większość środków z tego, co zostało w skromnym budżecie, przekazywana była na piłkarzy. Inne sekcje nie miały szans na przeżycie. Padały. Trenerzy i działacze lekkoatletyczni nie dali za wygraną. Zabrali ze Stali zawodników i w 1998 roku założyli nowy klub – Victoria.

Od parafiady do olimpiady

Na stronie internetowej pod nazwą klubu widnieje dopisek „przy Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli". To z wdzięczności. Proboszcz parafii Edward Madej pomagał przy narodzinach Viktorii, znalazł się zatem wśród członków pierwszego honorowego zarządu. Ale to tylko jeden z powodów religijnej tytulatury. Założyciel klubu Stanisław Anioł, ratując stalowolską...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10528

Wydanie: 10528

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament