Miejsce pracy tam, gdzie trwa aktualna budowa
W angażu osoby zatrudnionej w zakładzie budowlanym jako miejsce pracy można wskazać obszar, województwo lub kraj. Dopuszczalne jest też podanie miejscowości, gdzie pracodawca prowadzi budowy.
Konieczność wskazania w umowie o pracę miejsca wykonywania pracy wynika wprost z art. 29 § 1 pkt 2 kodeksu pracy. Przepis nie podaje jednak, z jaką dokładnością należy je określać. W praktyce budzi to spore wątpliwości. Zasadniczo uznaje się, że miejsce to wolno oznaczyć w różny sposób. Może to być siedziba pracodawcy, jego zakład lub oddział, konkretna miejscowość, kilka miejscowości, gmina czy powiat.
Stałe czy zmienne...
Kontrowersje natomiast dotyczą określenie tzw. ruchomego miejsca pracy lub obejmującego cały kraj. Wielokrotnie zajmowało się tym orzecznictwo sądowe. Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 12 kwietnia 2016 r. (III AUa 1659/14) stwierdził, że spełnienie wymogu z art. 29 § 1 pkt 2 k.p. może polegać na wskazaniu stałego miejsca pracy, na wskazaniu obok stałego miejsca także niestałego miejsca (miejsc) lub na wskazaniu niestałych (zmiennych) miejsc pracy, byle nastąpiło to w sposób dostatecznie określony.
Firma ma więc w tym zakresie znaczną swobodę. Przy czym wobec pracowników mobilnych, którzy według umowy o pracę wykonują uzgodnioną pracę z natury rzeczy na określonym terytorialnie obszarze, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta