Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej wolności dla nauki

13 września 2016 | Kraj | Tomasz Krzyżak Michał Niewiadomski
Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, jest zwolennikiem pełniejszego wykorzystania potencjału Polskiej Akademii Nauk i stworzenia  na jej bazie uniwersytetu badawczego.
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, jest zwolennikiem pełniejszego wykorzystania potencjału Polskiej Akademii Nauk i stworzenia na jej bazie uniwersytetu badawczego.

Jarosław Gowin | Chcemy ograniczyć biurokrację i obniżyć podatki – mówi wicepremier i szef MNiSW.

„Rzeczpospolita" jako jedyna polska gazeta zaczęła współpracę z Facebookiem przy okazji wyborów parlamentarnych w 2015 r. Tym razem czytelnicy zadawali pytania Jarosławowi Gowinowi. Każdy użytkownik FB mógł wziąć udział w sesji Q&A (questions and answers, z ang. pytania i odpowiedzi) na facebookowej stronie naszej gazety. Większość pytań nie pochodzi od dziennikarzy „Rzeczpospolitej", lecz od internautów. Poniżej zapis dyskusji.

Jakub Pękalski: Środowisko naukowców w większości wydaje się być dość anty-PiSowskie, obrażone chociażby za próbę lustracji. Czy na początku Pana ministerialnej drogi napotkał Pan dużą niechęć do współpracy? Czy uważa Pan, że udało się już Panu przełamać lody?

Jarosław Gowin, Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Na początku czułem rezerwę. Chyba jednak to już przeszłość. Dzięki otwartości, częstym spotkaniom i wsłuchiwaniu się w głos środowiska udało się przełamać lody.

Małgorzata Legalic: Jak odbiurokratyzowanie uczelni i nauki z ustawy deregulacyjnej zamierza Pan wdrożyć na uczelniach? Biurokracja nadal rośnie w zastraszającym tempie, chociażby z tego powodu, że nowe władze wprowadzają nowe (zdublowane!) porządki, procedury, a najłatwiej na początku kadencji wykazać się zmianami i zatrudnieniami w administracji.

Ustawa (i odpowiednie rozporządzenia)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10547

Wydanie: 10547

Spis treści
Zamów abonament