Czasem lepiej wskazać mniej przyczyn
W przypadku wskazania więcej niż jednej przyczyny, nie wszystkie muszą zostać udowodnione, aby wypowiedzenie umowy o pracę zostało uznane za uzasadnione. Przyczyny prawdziwe powinny jednak pozostawać w „istotnej proporcji" do tych nieprawdziwych. W przeciwnym razie wypowiedzenie może zostać zakwestionowane (mimo stwierdzenia zasadności jednej czy dwóch spośród większej liczby przyczyn).
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 14 kwietnia 2015 r. (II PK 140/14).
Stan faktyczny
Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę, wskazując jako przyczyny następujące okoliczności: naruszenie godności osobistej członków kierownictwa i pracowników, szkalowanie pracodawcy, nękanie, szantażowanie oraz zastraszanie innych zatrudnionych, nękanie pracodawcy bezpodstawnymi kontrolami, wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem, niezwrócenie lub zwrócenie uszkodzonego mienia należącego do pracodawcy. Kobieta odwołała się do sądu.
Rozstrzygnięcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta