Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ażurowa przegroda zmienia układ funkcjonalny obiektu

13 września 2016 | Administracja | Katarzyna Paczuska-Tokarska
Katarzyna Paczuska-Tokarska, adwokat, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
źródło: materiały prasowe
Katarzyna Paczuska-Tokarska, adwokat, kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Instalacja ażurowej przegrody stalowej, całkowicie odgradzającej dwa miejsca postojowe jest przebudową w rozumieniu art. art. 3 pkt 7a ustawy prawo budowlane, jeżeli powoduje zmianę (pogorszenie) warunków użytkowych miejsca postojowego.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 lipca 2016 r. (sygn. II OSK 1495/15). Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym.

Skarżący, współwłaściciele miejsca postojowego w dwustanowiskowym garażu budynku mieszkalnego wielorodzinnego, złożyli do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dla m. st. Warszawy wniosek o wydanie nakazu rozbiórki przegrody z siatki stalowej zamontowanej między miejscami postojowymi w tym garażu.

W toku postępowania organ ustalił, że pomiędzy miejscami postojowymi, na całej wysokości garażu (od podłogi do sufitu) została zamontowana przegroda z siatki metalowej. Zamocowanie siatki nie spowodowało zmiany wysokości pomieszczenia i nie naruszyło przepisów dotyczących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać garaże dla samochodów osobowych (§ 102-108 rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie), w tym przepisów dotyczących wentylacji pomieszczenia.

Z tego powodu PINB decyzją z maja 2014 r. odmówił wydania nakazu rozbiórki instalacji. W uzasadnieniu organ podkreślił, że przegroda oddzielająca dwa miejsca postojowe w garażu nie wiąże się ze zmianą przeznaczenia użytkowania pomieszczeń, a jej wykonanie nie wymagało uzyskania zgody skarżących....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10547

Wydanie: 10547

Spis treści
Zamów abonament