Sprzedaż gruntu na rzecz użytkownika wieczystego z VAT
Skoro zbycie własności gruntu na rzecz użytkownika wieczystego zobowiązuje do zapłaty pozostałej kwoty należnej, to będzie ona podlegać opodatkowaniu jako reszta ceny za to użytkowanie wieczyste.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 24 sierpnia 2016 r. (IBPP1/4512-418/16-1/MG) kwestię stawki podatku VAT właściwej dla sprzedaży nieruchomości dokonanej na rzecz jej dotychczasowego użytkownika wieczystego. Na podstawie zawartej w październiku 2005 r. umowy oddania gruntu w użytkowanie wieczyste i przeniesienia własności nieruchomości, powiat oddał na rzecz spółki w użytkowanie wieczyste działki gruntu i przeniósł nieodpłatnie własność posadowionych na nich budynków. Ponieważ spółka posiadała status państwowej osoby prawnej, na podstawie art. 51 ust. 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami zwolniona była z pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, zaś przeniesienie własności nieruchomości budynkowych na jej rzecz nastąpiło nieodpłatnie. Kolejne pobierane opłaty powiat opodatkowywał według stawki VAT 22 proc.
W późniejszym okresie spółka sprzedała ustanowione na jej rzecz prawo użytkowania wieczystego osobom fizycznym, które po nabyciu tego prawa złożyły wniosek o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta