Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akta stanu cywilnego: dwa tryby administracyjnego unieważnienia

13 września 2016 | Administracja | Anna Puszkarska

Od 1 października kierownik urzędu stanu cywilnego będzie uprawniony do unieważnienia aktów stwierdzających to samo zdarzenie, błędnie zarejestrowanych z powodów technicznych lub niewłaściwego zastosowania funkcji systemu. Od 27 sierpnia prawo do unieważnienia powtarzających się aktów, wadliwie zarejestrowanych z innych przyczyn, przysługuje wojewodzie.

Anna Puszkarska, radca prawny

Wprowadzone modyfikacje wynikają z ustawy z 6 lipca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego (dalej nowelizacja). Polegają one m.in. na dodaniu administracyjnego trybu unieważniania aktów stanu cywilnego oraz błędnie sporządzonych wzmianek dodatkowych, przyznaniu pracownikom urzędu stanu cywilnego (dalej u.s.c.) uprawnień do przenoszenia do rejestru stanu cywilnego aktów sporządzonych w księgach papierowych, a także określeniu nowego terminu (1 września 2021 r.) do przeniesienia do rejestru aktów sporządzonych od 1 marca do 31 sierpnia 2015 r. lub do których dołączono w tym czasie wzmianki dodatkowe, czy przypiski, a których nie przeniesiono w wyznaczonym wcześniej terminie, czyli do 31 grudnia 2015 r.

Większość przepisów nowelizacji weszła w życie 27 sierpnia, ale w przypadku niektórych z nich nastąpi to dopiero 1 października (art. 4 nowelizacji).

Unieważnienie aktu lub wzmianki

Akty stanu cywilnego stanowią wyłączny dowód stwierdzonych w nich zdarzeń (art. 3 p.a.s.c.). Przykładowo osoba ubiegająca się o rentę rodzinną, powołująca się na istnienie ważnego małżeństwa w chwili śmierci musi wykazać to stosownym aktem stanu cywilnego, gdyż sąd nie jest uprawniony do ustalenia tej okoliczności jako koniecznej przesłanki rozstrzygnięcia innymi dowodami (wyrok Sądu Apelacyjnego w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10547

Wydanie: 10547

Spis treści
Zamów abonament