Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bankom wieje wiatr w oczy

13 września 2016 | Prawo | Szymon Gałkowski

Szymon Gałkowski Negatywne efekty nowej ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych dotkną polskiego sektora bankowego. Po pierwsze zmniejszy się stopa zwrotu z inwestycji, a po drugie mogą się pojawić problemy ze spłatą kredytów – pisze prawnik

Obowiązująca od połowy lipca tego roku nowa ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tzw. ustawa odległościowa) jest odpowiedzią PiS na raport NIK z 2014 r., który zwrócił uwagę na brak przejrzystych przepisów dotyczących lokowania farm wiatrowych w Polsce.

Mimo że ustawa obowiązuje od niedawna, już przynosi pierwsze widoczne efekty. Na razie są one znacznie bardziej odczuwalne dla inwestorów, ale już wkrótce negatywne efekty nowej ustawy odległościowej prawdopodobnie dotkną również polskiego sektora bankowego.

Pierwsze efekty

Całkiem niedawno część spółek energetycznych, takich jak  Polenergia, zmuszona była do dokonania w swoich okresowych sprawozdaniach finansowych odpisów z tytułu trwałej utraty wartości aktywów w związku z brakiem możliwości kontynuowania realizacji zaplanowanych wcześniej inwestycji w elektrownie wiatrowe. Sama Polenergia w swoim sprawozdaniu finansowym za I półrocze 2016 r. dokonać musiała tego typu zabiegu finansowo-księgowego na łączną kwotę ok. 55 mln zł.

Nowa ustawa odległościowa to również istotny kłopot dla sektora bankowego w Polsce, który do tej pory skłonny był finansować nawet 70 proc. kosztów inwestycji w elektrownie wiatrowe. Tym samym skutki nowej ustawy odległościowej nie będą dotyczyły tylko ograniczenia udzielania nowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10547

Wydanie: 10547

Spis treści
Zamów abonament