Zmiany w zamówieniach publicznych
Większość przepisów nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych weszła w życie 28 lipca. To, jak je stosować w praktyce, na podstawie kazusów, wyjaśnia Monika Kucharczyk radca prawny, kierująca praktyką zamówień publicznych w kancelarii Bird & Bird.
Monika Kucharczyk
Kazus 1
Udział wykonawcy w przygotowaniu postępowania
Przetarg nieograniczony ponadprogowy na dostawy. Zamawiający powiadomił wykonawców o wyborze najkorzystniejszej oferty. Wykonawca A został wykluczony z postępowania z uwagi na fakt, że brał udział w przygotowaniu postępowania. Czy zamawiający miał prawo do takiego zachowania?
Wykluczenie będzie skuteczne pod warunkiem, że zakłócenie konkurencji spowodowane poprzez udział wykonawcy A w przygotowaniu postępowania, nie mogło być wyeliminowane w inny sposób niż poprzez wykluczenie wykonawcy z postępowania oraz, że wykonawca miał możliwość udowodnienia, że jego udział w przygotowaniu postępowania o udzielenie zamówienia nie zakłóci konkurencji.
Wyeliminowanie zakłócenia konkurencji w inny sposób niż poprzez wykluczenie wykonawcy z postępowania, może być np. odpowiednio długi termin składania ofert, który umożliwi innym wykonawcom złożenie oferty.
Wykluczenie wykonawcy z postępowania z uwagi na udział w przygotowaniu postępowania jest obligatoryjną przesłanką wykluczenia z art. 24 ust. 1 pkt 19 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej ustawy PZP). Z postępowania należy więc wykluczyć wykonawcę, który brał udział w przygotowaniu postępowania o udzielenie zamówienia lub którego pracownik, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta