Specustawa o centralizacji uchwalona
Od 1 stycznia 2017 r. każda jednostka samorządu terytorialnego będzie zobowiązana wdrożyć i stosować scentralizowany sposób rozliczeń VAT.
Elżbieta Rogala, niezależny ekspert i wykładowca VAT
Sejm 5 września 2016r. (po przyjęciu 14 poprawek Senatu) uchwalił ustawę o szczególnych zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego" (zwana powszechnie „specustawą o centralizacji"). Ustawa została skierowana do podpisu prezydenta. Zacznie obowiązywać 1 października 2016 r.
Nowe obowiązki
Specustawa ta wykonuje przede wszystkim wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015r. C-276/14 (Gmina Wocław przeciwko ministrowi finansów) dot. obowiązkowej centralizacji. W stosunku do pierwszego i wstępnego projektu tej ustawy z 18 stycznia br. zakładającego jej wejście w życie już 1 marca wiele rzeczy zostało zmienionych i uszczegółowionych.
W obecnej wersji specustawa dotyczy w szczególności:
1. zasad dokonywania przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) i ich jednostki i zakłady budżetowe, rozliczeń w podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe przypadające przed i po dacie obowiązkowej centralizacji, tj. 1 stycznia 2017 r., czyli:
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta