Prywatność też ma swoje granice
Jeżeli pracodawca zastrzeże i uprzedzi zatrudnionych, że narzędzi komunikacji wolno im używać wyłącznie do celów służbowych, to ma prawo kontrolować ich korespondencję, nawet gdy zawiera ona osobiste treści.
Kontrolę skrzynki mailowej pracownika lub inne sposoby elektronicznego monitoringu zatrudnionych pracodawcy często uzasadniają ochroną swoich interesów. Problem może się pojawić, gdy wyniki takiego sprawdzenia mają posłużyć za dowód w sądzie, a wśród służbowych listów są też prywatne wiadomości zatrudnionego.
Skrzynka służbowa, mail prywatny
Różne formy monitoringu elektronicznego to coraz powszechniejsze zjawisko w pracy. W polskim prawie brakuje jednak przepisów, które regulowałyby szczegółowo dopuszczalność takiej kontroli załogi. Na podstawie kodeksu pracy oraz regulacji z zakresu prywatności i danych osobowych jesteśmy jednak w stanie wskazać podstawowe warunki, które muszą być spełnione, aby monitoring był legalny. W praktyce nawet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta