Co przyniesie nowe prawo wodne
Zmiany w zarządzaniu gospodarką wodną odczują nie tylko gospodarstwa rolne, producenci energii, przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, ale także wszyscy obywatele – przekonuje ekspertka Karolina Skalska-Józefowicz.
Konieczność dostosowania przepisów krajowych do wymagań unijnych nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Prace nad nowelizacją Prawa wodnego trwają już od dawna. Nie budziły one emocji do czasu opublikowania propozycji stawek opłat za korzystanie ze środowiska, które zgodnie z planami Ministerstwa Środowiska, mają zacząć obowiązywać już od 2017 r.
Nieuchronne zmiany
Pod koniec czerwca 2016 r. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał Polskę za winną niewprowadzenia przepisów ramowej dyrektywy wodnej. Upomnienia w tej sprawie Ministerstwo Środowiska otrzymywało już od kilku lat. KE wini Polskę m.in o to, że ta nie przyjęła do prawa krajowego zapisów zobowiązujących państwa członkowskie do ujęcia w planach gospodarowania wodami wdrożenia zasady zwrotu kosztów wodnych. W związku z tym czekają nas nieuchronne zmiany w zarządzaniu gospodarką wodną. Nowy model zarządzania będzie oznaczał wprowadzenie kompletnego systemu instrumentów ekonomicznych, które spowodują bardziej oszczędne zarządzanie zasobami wodnymi. Nowe regulacje mają zapewnić zwiększenie stopnia zwrotu kosztów usług wodnych. Aktualnie, zgodnie z przeprowadzanymi przez Ministerstwo Środowiska analizami, pobór wód objęty opłatą to tylko ok. 22–24 proc. wykorzystywanych zasobów wodnych.
Bezcenna woda
W naszym kraju funkcjonuje wiele zwolnień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta