Pozorny etat nie uprawnia do zasiłku
Warunkiem objęcia pracowniczym ubezpieczeniem społecznym nie jest samo zawarcie umowy o pracę, ale rzeczywiste istnienie stosunku pracy. W postępowaniu przed sądem ubezpieczeń społecznych nie można poszukiwać innej podstawy do objęcia strony ubezpieczeniami społecznymi.
Taki stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 28 kwietnia 2016 r. (I UK 156/15).
Orzeczenie zapadło w sprawie z odwołania od decyzji ZUS o niepodleganiu ubezpieczeniom społecznym przez osobę ubiegającą się o świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. W omawianej sprawie ZUS zakwestionował umowę o pracę, jako zawartą dla pozoru jedynie w celu uzyskania tytułu ubezpieczeń społecznych. Umowa została zawarta między ojcem i córką, będącą w piątym miesiącu ciąży. W toku postępowania zatrudniający zeznał, iż umowa o pracę została zawarta z chęci udzielenia pomocy finansowej córce, która prowadziła do tej pory nierentowną działalność gospodarczą.
W ocenie sądów obydwu instancji o pozorności zatrudnienia świadczył przede wszystkim fakt, że odwołująca się nie wykazała, aby w ramach stosunku pracy rzeczywiście świadczyła pracę. W ocenie sądu apelacyjnego „logiczna i całościowa ocena materiału dowodowego prowadzi zaś do wniosku, że umowa o pracę między stronami była umową pozorną, której celem było jedynie stworzenie pozorów wykonania pracy w reżimie pracowniczym w celu szybkiego uzyskania przez odwołującą się świadczeń z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta