Tylko zmiany w układzie zbiorowym wymagają wypowiedzenia
Przepis art. 24113 § 2 k.p. nie ma zastosowania do pakietu socjalnego niebędącego układem zbiorowym pracy. Przepis ten przewiduje stosowanie wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę do zmiany na niekorzyść pracownika warunków pracy lub płacy ukształtowanych przez układ zbiorowy. Jest on wyjątkiem od art. 42 § 1 k.p., który dopuszcza stosowanie tego wypowiedzenia tylko do warunków pracy lub płacy wynikających z umowy o pracę. Uznanie, że pracodawca ma obowiązek stosować wypowiedzenie zmieniające do zmiany warunków pracy lub płacy ukształtowanych przez porozumienie zmieniające pakiet socjalny byłoby niedopuszczalnym – w świetle zasad wykładni – rozszerzeniem uregulowań mających charakter wyjątków. Na podstawie art. 18 k.p. nie można „zablokować" czy uznać za nieważną zmianę pakietu socjalnego, gdyż zostaje zawarty z woli jego stron i może być zmieniony, co wykracza poza zakres regulacji tego przepisu.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 6 września 2012 r. (II PK 29/12).
W spółce został zawarty pakiet socjalny między związkami zawodowymi a inwestorem prywatyzowanego przedsiębiorstwa, który przewidywał między innymi gwarancje zatrudnienia dla osób zatrudnionych w dniu zbycia akcji. Za naruszenie gwarancji pracownikom należała się odprawa. 16 kwietnia 2007 r. strony pakietu zawarły aneks, na podstawie którego z gwarancji zostali wyłączeni członkowie zarządu spółki. Powód był członkiem zarządu i w związku z jego odwołaniem została mu wypowiedziana umowa o pracę w okresie obowiązywania paktu gwarancji. Zażądał jednorazowej odprawy.
Sąd okręgowy uwzględnił powództwo i zasądził na rzecz powoda odprawę. Pakiet socjalny uznał za źródło prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 k.p. Aneks nie wyłączał prawa powoda z gwarancji zatrudnienia, gdyż ta nie została mu indywidualnie wypowiedziana – zgodnie z art. 42 k.p. (wyrok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta