Przez zmianę przepisów fiskus może żądać daniny
Spółka, która sprzedała działkę wpisaną wcześniej do ewidencji środków trwałych, nie ma co liczyć na zwolnienie z PIT, nawet jeśli kupił ją rolnik w celu powiększenia swojego gospodarstwa.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 8 września 2016 r. (I SA/Rz 554/16).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację wspólnik spółki jawnej wyjaśnił, że w 2002 r. spółka nabyła od Agencji Własności Rolnej SP niezabudowaną działkę. Grunt został wprowadzony do ewidencji środków trwałych spółki. Potem działka była wydzierżawiana dla osoby trzeciej na cele rolnicze, z wyjątkiem części, która od 2011 r. była wydzierżawiona dla osoby prawnej pod potrzeby przyszłej inwestycji - budowy farmy wiatrowej.
W listopadzie 2015 r. umowa dzierżawy została rozwiązana przez dzierżawcę ze względu na nieopłacalność inwestycji. W trakcie dzierżawy, dzierżawca nie ponosił żadnych trwałych nakładów na dzierżawionym gruncie, a grunty zachowały status gruntów rolnych.
W połowie grudnia 2015 r. spółka jawna sprzedała całą działkę osobie fizycznej w celu powiększenia gospodarstwa rolnego.
W związku z tym wnioskodawca zapytał czy przychód z tej transakcji korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT. Sam uważał, że tak. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta