Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop szkoleniowy nie dla każdego chętnego do wiedzy

03 listopada 2016 | Praca i ZUS | Małgorzata Terlikowska

Pracownik nie może się domagać od firmy zorganizowania i przeprowadzenia określonego szkolenia, np. komputerowego. Jeśli jednak szef przystał na naukę podwładnego, nie może mu jej utrudniać.

Małgorzata Terlikowska

Pracodawcy muszą ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Taki obowiązek nakładają na nich art. 17 i art. 94 kodeksu pracy. Szef sam z siebie może, ale nie musi, szkolić pracowników.

Więcej kwalifikacji i umiejętności

Sąd Najwyższy w wyroku z 25 maja 2000 r. (I PKN 657/99) uznał jednak, że „obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych nie oznacza, że pracownik może domagać się od pracodawcy zorganizowania i przeprowadzenia określonego rodzaju szkolenia, np. komputerowego".

Niemniej jeżeli pracownik chce podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, szef nie może mu tego utrudniać. Oznacza to, że pracodawca nie powinien pochopnie odmawiać szkolenia/dokształcania pracownikom bez wskazania uzasadnionej przyczyny takiej odmowy, a także powinien dbać o tworzenie pozytywnej atmosfery wobec uczących się pracowników (uchwała Sądu Najwyższego z 10 marca 2005 r., II PZP 2/05).

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych należy rozumieć zdobywanie wiedzy lub umiejętności albo ich uzupełnianie z inicjatywy pracodawcy (jeżeli to on kieruje na szkolenie lub je organizuje) albo za jego zgodą (pracownik wychodzi z inicjatywą ale musi/chce uzyskać zgodę szefa). Jeżeli pracodawca akceptuje dokształcanie pracownika, musi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10590

Wydanie: 10590

Spis treści
Zamów abonament