Obniżenie składki zdrowotnej do zaliczki komplikuje się przy chorobie
Składkę pobieraną na Narodowy Fundusz Zdrowia należy odnosić do wysokości zaliczki podatkowej w tej części, którą wylicza się wyłącznie od przychodu stanowiącego podstawę oskładkowania. Ta reguła jest szczególnie istotna przy obniżaniu tej składki, gdy pracownik przez większą część miesiąca był niezdolny do pracy i pobierał świadczenie chorobowe.
Mariusz Pigulski
Wyliczanie należnej składki zdrowotnej na pierwszy rzut oka wydaje się zadaniem nieskomplikowanym. Przy wyznaczaniu jej podstawy zasadniczo obowiązują te same reguły, którymi należy się kierować przy ustalaniu bazy obliczeniowej składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Trzeba jednak pamiętać o odmiennościach polegających na tym, że:
- składkę zdrowotną oblicza się od wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- podstawa składki zdrowotnej nie podlega ograniczeniu do kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na rok kalendarzowy,
- podstawę wymiaru składki zdrowotnej pomniejsza się o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe potrąconych przez płatników ze środków osób zatrudnionych zgodnie z przepisami zusowskimi.
Niestety niekiedy rachunki związane ze składką na zdrowie nastręczają trudności. Ujawniają się one zwłaszcza w sytuacjach, w których trzeba obniżyć jej wysokość do kwoty zaliczki podatkowej.
Mniej w określonych przypadkach
W praktyce mamy do czynienia z okolicznościami, w których podstawa składki zdrowotnej za zatrudnionego jest stosunkowo niska. To może wymuszać redukcję kwoty tej daniny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta