Nowy adres firmy wpłynie na treść umów
Nie każde przeniesienie siedziby pracodawcy wymaga wypowiedzenia czy porozumienia zmieniającego. Będzie tak jednak, gdy nowa lokalizacja jest rzeczywistym miejscem pracy załogi.
Zmiana siedziby pracodawcy oznacza wiele obowiązków związanych z ujawnieniem nowego adresu. Taka modyfikacja może być także istotna dla prawa pracy.
Stały punkt lub obszar
Miejscem wykonywania pracy jest zakład pracy lub inne miejsce poza zakładem wyznaczone do świadczenia pracy (art. 128 § 1 kodeksu pracy). W przeważającej mierze jest nim siedziba pracodawcy, ale może to być także inne miejsce związane z firmą, np. siedziba filii czy jeden z należących do firmy sklepów lub magazynów.
Miejsce wykonywania pracy należy do warunków pracy i należy je określić w umowie o pracę (art. 29 § 1 pkt 2 k.p.). Nie jest to jednak tzw. konieczny element treści umowy o pracę, jak rodzaj pracy. Gdy strony nie wskażą w angażu miejsca pracy, zazwyczaj przyjmuje się, że jest nim siedziba pracodawcy. Jeżeli jednak pracownik zgłosi się do pracy w innym miejscu, np. w jednostce organizacyjnej pracodawcy, i został do niej dopuszczony, wówczas będzie to jego miejsce pracy.
Na tej samej zasadzie miejscem pracy jest ta jednostka organizacyjna, w której pracownik stale wykonuje faktycznie całość lub większość swoich obowiązków. Zatem umowa o pracę może w ogóle nie wskazywać miejsca pracy albo określać je na różne sposoby jako:
- stały punkt w znaczeniu geograficznym (np. siedziba pracodawcy),
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta